Nicol Taubinger: Walking on the Water
11/5 - 11/6
Nicole Taubinger je původem německá umělkyně. Studovala na anglickém institutu v Heidelbergu, poté na University of Oregon v USA obor šperk a kov. Nicole v současnosti žije střídavě v Čechách, Německu a v Chorvatsku, její umělecké projekty však putují po galeriích po celém světě a jsou zastoupeny v prestižních sbírkách, mimo jiné i ve sbírce Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Zabývá se především konceptuálně pojatým šperkem, objekty, instalacemi, performance a také malbou. Těžiště její práce leží v oblasti „pet-artu“ a „trash –artu“, tedy umění vytvářeném z odpadu.
V trutnovské galerii se Nicol prezentuje výstavou nazvanou „Walking on the Water“, tedy „Chůze po vodě“, která dohromady skloubila několik jejích projektů. Jedním z nich je soubor šperků vyrobených z ostnatého drátu, již v minulosti vystavený pod názvem „Go Jesus“. Na sérii fotografií pak můžeme spatřit Nicole, jak kráčí po vodě, či jejího přítele Iwana s korunou z ostnatého drátu, tedy verzí Kristovy koruny a také osobité spodní prádlo a paruku. Názvy fotografií navazují na křesťanskou tematiku, jejich forma však prozrazuje značnou míru sarkasmu namířeného proti bigotně křesťanskému prostředí Bavorska, v němž Nicole vyrůstala. „Svatá Nicole“ nám tak spíše nestoudně předvádí své tělo zdobené zraňujícími šperky z ostnů, vysmívá se současnému kultu tělesné krásy a fenoménu superstar a více než ke kontemplaci a křesťanské pokoře vybízí k otevření své mysli kreativitě.
Dalším cyklem prací, který zde Nicole prezentuje je její „Network“. Ve zmenšené podobě jej zastupují čtyři panely s průhlednými pouzdry na mobilní telefony, do nichž návštěvníci výstavy ukládají různý plastový odpad, propojují se do komunikační sítě a sami tak vytvářejí artefakt. Přirovnává pak práci s odpadem k alchymistickému hledání zlata, procesu, při němž by z něčeho bezcenného měla vzniknout vzácná materie. Autorka k tomu říká: „Alchymisté snili o tom, že zhotoví zlato ze snadno dostupného materiálu. Po staletí se tím bezvýsledně zabývali. Teprve dnes se jejich sen vyplnil, a to za pomoci telekomunikačních společností. Nepotřebovali k tomu žádné nerosty. Stačí jen pouhá slova k výrobě zlata. Pro telekomunikační společnosti má každé písmeno a slovo cenu zlata. Dokonce i takové, které nemá vůbec žádnou informativní hodnotu.“